SEJAI

Mīti un patiesība par saules aizsargkrēmiem

Mīti un patiesība par saules aizsargkrēmiem

Tuvojas silts un saulains laiks, tāpēc šodien vēlamies izkliedēt izplatītākos mītus, kuri saistīti ar saules aizsarglīdzekļu lietošanu.

Saule ir lielisks antidepresants, kas nodrošina kāroto iedegumu un vitamīna D ražošanu. Taču tā veicina arī priekšlaicīgu grumbu veidošanos, apdegumus un ādas audzējus. Saules aizsargkrēms palīdz aizsargāt ādu no kaitīgā ultravioletā starojuma. Tomēr ne visi tic to priekšrocībām un efektivitātei, un ne visi zin, kā pareizi lietot saules aizsargkrēmus. Taču tieši šī nformācija, var palīdzēt saglabāt jūsu veselību. Tāpēc ir tik svarīgi zināt patiesību par saules aizsarglīdzekļiem, to priekšrocībām un efektivitāti.

Esam sagatavojuši populārākos TOP 5 mītus par saules aizsargprodutiem:

  • Mīts 1               Saules aizsargkrēms nav nepieciešams un tas ir tikai mārketinga triks.
  • Mīts 2               Saules aizsargkrēmu jalieto tikai ārpus telpām, kad ir paaugstināta temperatūra un augsta saules iedarbība.
  • Mīts 3               Saules aizsarglīdzekļu lietošana samazina vitamīna D sintēzi.
  • Mīts 4               Jo augstāka SPF vērtība, jo ilgāk var uzturēties saulē.
  • Mīts 5               Saules aizsargkrēms bērniem nav nepieciešams.

Mīts 1. Uzskats, ka saules aizsargkrēms nav nepieciešams un ka tas ir tikai mārketinga speciālistu triks.

UV stari izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanos (fotonovecošanos). Tie traucē kolagēna un elastīna veidošanos procesiem, kā rezultātā samazinās ādas elastība un tvirtums, veidojas grumbas un vecuma plankumi. Protams, jāņem vērā arī citi ārējie un iekšējie faktori, kas ietekmē ādas stāvokli.

Pārmērīga ultravioletā starojuma iedarbība izraisa saules apdegumus, sākot no viegla apsārtuma līdz pat pūslīšu veidošanai un pietūkumam. Tikai viens saules apdegums ievērojami palielina melanomas risku nākotnē.

UV stari izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanos. Ultravioletais starojums ir viens no faktoriem, kas veicina vēža (melanomas un citu ādas vēžu) attīstību. UV starojums bojā šūnu DNS un izraisa šūnu mutācijas, kas izraisa audzēju veidošanos. Šos apstiprina sekojoša statistika:

 

    • 95% ādas vēža gadījumu attīstās pastāvīgi atklātās ķermeņa zonās (seja, kakls);

 

    • Biroju darbiniekiem ir mazāka iespēja saslimt ar ādas vēzi nekā tiem, kas lielāko daļu laika pavada ārpus telpām;

 

    • Ādas vēzis ir retāk sastopams valstīs, kur sauļošanās nav izplatīta (piem., Āzijas valstīs);

 

    • Cilvēkiem, kas pārceļas no aukstākā uz karstāku klimatu, ir lielāka iespēja saslimt ar ādas vēzi;

 

    • Eiropā ādas vēzis ir biežāk sastopams dienvidu reģionu iedzīvotājiem nekā ziemeļu reģionu iedzīvotājiem.

 

    • Saules aizsargkrēmi bloķē ultravioletos starus un tādējādi aizsargā ādu no negatīvas ietekmes. Jūs varat izvēlēties savam ādas stāvoklim un tipam piemērotu saules aizsarglīdzekli no

Yellow Rose saules aizsarglīdzekļu klāsta.

Tādējādi saules aizsarglīdzeklis ir būtisks kosmētikas līdzeklis, kas palīdz saglabāt ne tikai ādas stāvokli, bet arī veselību kopumā. Un tas jālieto uz visām atklātām ķermeņa zonām, tostarp pleciem, rokām un dekoltē.

Mīts 2. Saules aizsargkrēmu jalieto tikai ārpus telpām, kad ir paaugstināta temperatūra un augsta saules iedarbība.

Ādai kaitē nevis temperatūra, bet gan ultravioletais starojums, kas var būt diezgan augsts pat vēsā un mākoņainā laikā. Tāpēc nevajadzētu koncentrēties uz grādiem, bet gan uz ultravioleto starojumu. To var noskaidrot, izpētot detalizētu laika prognozi vai ievadot meklētājā “ultravioletais indekss + pilsētas nosaukums”. Jo augstāka ultravioletā starojuma indeksa vērtība, jo bīstamāks ir starojums.

Jāatceras, ka garo viļņu UVA stari var viegli izplatīties ne tikai caur mākoņiem, bet arī caur stiklu. Tāpēc ikvienam, kas daudz laika pavada pie loga, ir vērts lietot saules aizsargkrēmu. Tādejādi saules aizsarglīdzekļi ir jālieto vienmēr, neatkarīgi no gadalaika un gaisa temperatūras.

Mīts 3. Saules aizsarglīdzekļu lietošana samazina D vitamīna sintēzi.

Vitamīnu D ādā sintezē UVB starojums, un saules aizsarglīdzekļi to bloķē. Taču starptautiska ekspertu grupa (sākot no dermatologiem un līdz pat fotobiologiem), ir secinājusi, ka saules krēma ar augstu SPF vērtību lietošana ikdiena ikdienā, nekādīgi neietekmē vitamīna D līmeni.

Savukārt Lielbritānijas zinātnieki ir pierādījuši, ka cilvēkiem ar gaišu ādu vasarā ir nepieciešams pavadīt saulē tikai 13 minūtes dienā (ar atklātu seju un rokām), lai iegūtu optimālo vitamīna D daudzumu.

Bet cilvēkiem ar tumšāku ādu ir nepieciešams vairāk laika. Nav obligāti doties uz pludmali un gulēt peldkostīmā – pietiks ar vienkāršu pastaigu, lai iedegtu rokas un kājas.

Tādējādi vitamīna D līmeņa pazemināšanās risks, lietojot saules aizsarglīdzekļus, ir pārāk zems salīdzinājumā ar UV starojuma pārmērīgas iedarbības radīto reālo kaitējumu.

Mīts 4. Jo augstāka SPF vērtība krēmam, jo ilgāk var atrasties saulē.

Nevajadzētu aizmirst regulāri lietot SPF saturošos produktus – tā ir galvenā ādas vēža un priekšlaicīgas novecošanās profilakse.

SPF (Sun Protection Factor) – saules aizsardzības faktors – nenozīmē saules iedarbības minūtes bez kaitējuma, bet gan pēc formulas 1-1/SPF uzrāda ultravioletā starojuma procentuālo daļu, ko var bloķēt saules aizsarglīdzeklis.

Tādējādi produkti ar SPF30 bloķē 96% UVB staru, bet SPF50 – 98%. Šī formula rāda, ka produkts ar SPF100 bloķē 99% UVB staru, tas nozīmē, kā nevienam produktam nav 100% aizsardzības. Tieši tāpēc saules aizsarglīdzekļu lietošana netraucēs iegūt skaistu un veselīgu iedegumu.

Taču nepietiek izvēlēties saules aizsarglīdzekļus tikai atbilstoši ādas tipam un citiem faktoriem. Svarīgi ir arī to pareizi lietot. Lai uz ādas izveidotu drošu aizsargbarjeru, saules aizsargkrēms ir jālieto bagātīgi, pietiekamā daudzumā un atkārtoti jāuzklāj ik pēc 2 stundām. Pretējā gadījumā plāns krēma slānis ar SPF 50 būs mazāk efektīvs, nekā pareizi uzklāts krēms ar SPF 30.

Mīts 5. Bērniem nav nepieciešama saules aizsardzība.

Bērnu āda ir daudz jutīgāka nekā pieaugušo, un ultravioletā starojuma radītie bojājumi uzkrājas pakāpeniski. Tāpēc bieža uzturēšanās saulē bez pienācīgas aizsardzības var izraisīt ādas slimību attīstību vēlāk dzīvē. Lai to novērstu, bērniem jāievēro tādas pašas sauļošanās vadlīnijas kā pieaugušajiem – regulāri, pat mākoņainā laikā, jālieto īpaši bērniem paredzēti saules aizsarglīdzekļi, jāvalkā cepures un apģērbs, kas sedz ādu, un biežāk jāuzturas ēnā, īpaši dienās, kad saule ir īpaši aktīva.

Yellow Rose Professional Cosmetics piedāvā plašu saules aizsargproduktu sortimentu